MATERIAŁY ODZIEŻOWE: LEN


Moda / 30 czerwca, 2020

Większość z nas lubi kupować ubrania i czuć się w nich dobrze. To naturalne, w końcu
jest to sposób na wyrażanie siebie.
Jednak, od pewnego czasu zwracam jeszcze większą uwagę na to z czego dana rzecz jest wyprodukowana tzw. skład materiału. W tym wpisie skupię się na najważniejszych informacjach i właściwościach jakie posiada Len. Myślę, że te informacje warto wiedzieć posiadając rzecz z tego materiału lub decydując się na jego zakup. Zatem, materiał świetnie się sprawdzi na letnie przewiewne ubrania typu: sukienki, spódnice, koszula, topy.

Skąd się bierze len?

Len zwyczajny to roślina o barwach niebiesko – fioletowych, która w okresie zbiorów ma około
metr długości. Z gleby wyrywa się roślinę w całości. Przez około miesiąc zbiory leżą na łące i są moczone w wodzie. Następnie przechodzą proces: wyżymanie, suszenie, międlenie, trzepanie. Po wyżej przedstawionych procesach odpowiednio wymiękczonego włókna można przygotować przędzę. W Polsce jest uprawiany len, ale nie w takiej ilości jak dawniej. Z Polskiego lnu powstają wysokiej jakości wyroby tekstylne.

Czym jest len?

– jest bardzo trwałą tkaniną, która zapewnia komfort termiczny,
– skóra może oddychać, oddaje wilgoć, nie jest narażona na odparzenia,
– można prać w wysokich temperaturach, które niszczą mikroorganizmy w postaci bakterii,
– jest antyalergiczny,
– nie mechaci się,
– nie rozciąga się,

Wśród wielu zalet lnu, wiadomo jak w każdym innym rodzaju materiału można znaleźć wady. Jedną z wad lnu jest, gniecenie się, za to bardzo łatwo się go rozprasowuje.

Jak dbać o len?

Ważne jest, aby nie suszyć tkaniny lnianej zbyt mocno – unikajmy suszarek mechanicznych. Całkowicie wysuszony len może stać się sztywny i kruchy.
Pamiętajmy, aby pozostawić tkaninę lekko wilgotną, do samodzielnego wyschnięcia.

Produkcja lnu jest bardzo korzystna z punktu widzenia środowiska. Len na ubraniach to ponadczasowy element, który przetrwa lata w każdej garderobie.

Pochwalcie, się czy macie jakieś ubrania z lnu?

Sukienka z lnu “Dusty Pink” – Yanowska
Zdjęcia – Mrs.Fotka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o